OSVČ, nebo s. r. o.?
Živnostenské podnikání přináší několik nesporných výhod. Vyřízení živnosti je rychlé a levné, jednodušší situaci máte také při odvodech daní. OSVČ se však potýkají i s řadou nevýhod. Zásadní z nich je ručení vlastním majetkem. To znamená, že pokud se dostanete do dluhů, kromě firmy můžete přijít taky o střechu nad hlavou. Problém rovněž nastává, když chcete do podniku přizvat další lidi.
Podnikání formou s. r. o. znamená více administrativy. Státu navíc často odvedete na daních vyšší částky. Na své obchodní partnery však působíte profesionálněji – a po splacení základního kapitálu za dluhy společnosti neručíte osobním majetkem. Snadnější pozici máte i při podnikání s dalšími osobami nebo expanzi do zahraničí.
Kdy dává změna smysl?
Převod podnikání a založení společnosti se obvykle vyplatí, pokud:
- hodláte podnikat s dalšími lidmi;
- plánujete najmout zaměstnance;
- chcete expandovat do zahraničí;
- podnikáte v rizikovém odvětví;
- se chystáte firmu v budoucnu prodat;
- budujete důvěryhodnou image podniku.
Pokud převod zvažujete, přečtěte si také detailní srovnání OSVČ versus s.r.o.
Jak přejít z OSVČ na s.r.o.?
Rozhodli jste se pro změnu? Promyslete, jak převod fakticky uskutečníte – existují totiž 3 způsoby:
1. Vklad podniku OSVČ do nové firmy
Původní obchodní závod (jak se dle zákona podnik správně označuje), můžete do vznikající s. r. o. vložit formou vkladu společníka. Díky tomu přejde majetek i závazky OSVČ na s. r. o. – nemusíte tedy tvořit nové smlouvy ani vyrovnávat obchodní vztahy.
Bohužel jde o poměrně nákladné řešení, a to ze tří důvodů:
- Abyste mohli podnik vložit do nové firmy, musíte si zaplatit znalce, který vklad odborně ocení.
- Připlatíte si i za notáře, který s. r. o. zakládá. Jeho odměna se totiž počítá jako procento ze základního kapitálu společnosti – a ten vám kvůli vkladu vzroste.
- Přestože nedochází k prodeji obchodního závodu, převod zpravidla mívá daňové dopady na straně OSVČ, které se týkají nejen daně z příjmů, ale také DPH.
2. Odkup podniku OSVČ
Další možností je formální prodej podniku OSVČ. Nová firma, coby právnická osoba, uzavře kupní smlouvu s vámi, fyzickou osobou. Majetek a závazky původního podniku poté přejdou pod novou společnost.
Jde o poměrně rychlé řešení a ani v tomto případě nemusíte s obchodními partnery uzavírat nové smlouvy (obvykle je stačí o změně informovat, případně vytvořit smluvní dodatky).
Navíc nepotřebujete soudního znalce, cenu podniku si určujete sami. Podle zákona ji však musíte stanovit v „obvyklé výši“. To znamená, že podnik nemůžete odkoupit za symbolickou částku – je nezbytné ho ocenit tak, jako byste ho prodávali běžnému kupci.
Z této obchodní transakce (respektive základu daně z prodeje) kromě toho musíte odvést daň z příjmu, což celý převod prodraží.
3. Postupný přechod z OSVČ na firmu
Poslední způsob převodu se v praxi používá nejčastěji. Založíte novou s. r. o. a nějakou dobu provozujete oba typy podnikání. Postupně vyrovnáváte své závazky jako OSVČ a utlumujete činnost – nové smlouvy pak uzavíráte již pod hlavičkou firmy.
Až vyřešíte všechny záležitosti spjaté s původní živností, svou činnost OSVČ oficiálně ukončíte a dále podnikáte pouze jako s. r. o.
Jde o rychlý a levný způsob jak změnit formu podnikání. Bohužel vás nemine vyšší administrativní zátěž, protože po určitou dobu spravujete dva podniky (včetně jejich účetnictví). Navíc musíte uzavřít nové smlouvy s obchodními partnery – závazky se totiž mezi oběma firmami nepřevádějí.
Potřebujete se změnou pomoci?
Pokud si na založení firmy sami netroufáte, kontaktujte Jake&James – vyřídí za vás veškeré formality, a navíc poradí, jak přechod úspěšně zvládnout.