...

Máte dotaz? Chcete poradit?

Po–Pá: 8.00–18.00
Tajemství úspěšné firmy. Jak dobrá firemní kultura tvoří základ pro růst firmy?

Tajemství úspěšné firmy. Jak dobrá firemní kultura tvoří základ pro růst firmy?

Asi to není poprvé, co slyšíte termín “firemní kultura.” Víte, co všechno zahrnuje, co obnáší, jak se buduje a proč? V rozhovoru s Petrem Bernadičem a se specialistkou na komunikaci a budování firemní kultury Annou Tvrzníkovou, se dozvíte vše potřebné. Na konci článku najdete rozhovor formou videa.
Asi to není poprvé, co slyšíte termín “firemní kultura.” Víte, co všechno zahrnuje, co obnáší, jak se buduje a proč? V rozhovoru s Petrem Bernadičem a se specialistkou na komunikaci a budování firemní kultury Annou Tvrzníkovou, se dozvíte vše potřebné. Na konci článku najdete rozhovor formou videa.

Chybné chápání 

Téma firemní kultury je často podhodnocené nebo minimálně chybně chápané. V praxi se setkáváme s názory, kdy si lidé myslí, že když dají do kanceláře kulečník, Xbox a rozvěsí houpací sítě, mají hotovo. 

Asi nemusíme zdůrazňovat, že firemní kultura je o úplně něčem jiném. 

Co je firemní kultura a co je pro ni klíčové?

Správně nastavená firemní kultura pomáhá společnostem k úspěchu. Má vliv například na:

  • snižování fluktuace zaměstnanců,
  • upevňování značky a dobrého jména firmy na trhu,
  • snadnější nábor nových pracovníků,
  • vyšší motivaci a angažovanost lidí,
  • budování loajality a důvěry napříč celou firmou.

Budování firemní kultury zlepšuje obchodní výsledky celé firmy

Budujte vztahy 

Budování vztahů začíná již náborovým inzerátem. Tam komunikujete nejen plat a benefity, ale i to, jak fungujete jako tým, jaké firma vyznává hodnoty a kam směřuje jako celek. Pokud se kandidáti již na prvním pohovoru nedokážou sžít s atmosférou a “životním stylem” vaší firmy, pak je velká pravděpodobnost, že se rozdílnost ukáže dříve nebo později při výkonu práce a to s negativním vlivem na výsledky daného člověka. Klade se důraz také na správný adaptační proces, když vám nastoupí do týmu nový člověk. Hodit ho do vody a nechat ho samotného poznat firmu a náplň práce, není to pravé ořechové. Věnujte se mu, zajistěte, že se seznámí ve správnou chvíli se správnými lidmi a ukažte mu, že je pro vás jeho přítomnost v týmu důležitá.

Následně je pak potřeba budovat vztahy konzistentně a nepřetržitě. 

Meeting 1:1 

Meetingem jeden na jednoho ukazujete vašim zaměstnancům, že vás jejich názor zajímá, a že vám na nich záleží. Díky nim můžete identifikovat případná nebezpečí, např. to, že se někdo z členů týmu rozhlíží po jiné práci. Myslet si, že vaši lidé za vámi přijdou, pokud se objeví nějaké problémy, je naivní. Zpravidla se častěji stává, že to začnou řešit sami v sobě, nebo s kolegy a pak začnou i konat.

Naplánujte si proto pravidelné meetingy 1:1 a to s klíčovými lidmi z týmu (nejlépe však se všemi přímými podřízenými) např. 1x měsíčně. Na těchto neformálních rozhovorech, byste měli zjistit, jak se zaměstnancům daří, jak jsou spokojení, ideální je i vzájemné předání zpětné vazby a další. Jak tyto rozhovory vést přímo ve vašem týmu se můžete zeptat naší specialistky – Anny Tvrzníkové

Jaký má firemní kultura dopad na výsledky firmy? 

Díky budování vztahů, přímé komunikaci s kolegy a podřízenými mnohem snadněji zjistíte, pokud se bude něco dít, můžete zabránit odchodu klíčových lidí a snížit celkovou fluktuaci zaměstnanců. S pomocí této otevřené firemní kultuře budou vaši zaměstnanci více motivovanější, vybudujete týmového ducha, dosáhnete lepší spolupráce a v neposlední řadě budou dříve komunikovat případné problémy. Zároveň vám mohou 1:1 meetingy odhalit, že je někdo na nevhodné pozici a můžete ho pak relokovat na projekt, kde by více uplatnil své vědomosti a dovednosti. Budování firemní kultury tak má vliv nejen na vztahy v týmu a mezi nadřízenými a podřízenými, ale také na výsledky firmy z hlediska čísel. 

“Neplatí tvrzení, že nejsou lidé na trhu práce. Spíše jen nechtějí pracovat pro vaši firmu.”

Rizika spojená se změnou firemní kultury

S tím, že začnete budovat firemní kulturu, zjišťovat zpětné vazby od lidí a bude vás zajímat jejich názor, můžete otevřít “Pandořinu skříňku”, na kterou nemusíte být připravení. Můžete zjistit, že někteří zaměstnanci jsou na nevhodných pozicích, což bude potřebovat větší restrukturalizaci celého týmu. V horším případě se může stát, že zjistíte nespokojenost zaměstnanců s prací top managementu, nebo vaší prací konkrétně. V tomto případě musíte být připraveni na přijetí zpětné vazby od svých zaměstnanců a opravdu začít konat. Za nás jsou ale rizika vždycky menší, než to zcela nechat být. Protože problémy budou stále s vámi – nebudete plnit byznysové cíle, budou od vás odcházet lidé,… a ve výsledku vás to může stát mnohem více peněz a energie.

Kopeme za jeden tým?

Naše dlouholetá praxe mluví za vše. Nejčastěji si zaměstnanci stěžují na jejich šéfa, protože dostatečně nekope za jejich tým. Pravda může být jiná, ale je potřeba to lidem dokázat. Ukažte, že si jejich práce vážíte (třeba právě na 1:1) a vaším upřímným zájmem. Dokažte zaměstnancům, že jim důvěřujete a že oni mohou důvěřovat vám. To se vždy odrazí na výsledcích. 

Autor článku

Specialista na mezilidskou komunikaci, firemní kulturu a obchod

Máte dotaz? Chcete s něčím poradit?

Jsme tu pro vás. Můžete nám zavolat nebo napsat e-mail a určitě to společně vyřešíme.